Škodlivost elektronických cigaret

Pokud jste vysadili klasické cigarety a libujete si v jejich elektronických náhražkách, měli byste vědět, že ohledně svého zdraví ještě nemáte tak úplně vyhráno. I když jsou e-cigarety propagované jako v podstatě „zdravé kouření“ a dobrá výpomoc, když se snažíte přestat, pořád škodí našemu organismu více než dost.

Sice neobsahuje tolik škodlivin, jako klasické cigarety, ale i kouření „éčkového cigára“ může vyvolat nezvratné změny ve vašem těle. Takže prostě a jednoduše – elektronické cigarety jsou sice dnes opravdu moderní, je to boom, které se hrne světem rychleji než tornádo, ale pořád je to cigareta.

Nesedněte na lep každé reklamě a marketingovému tahu a sami si nejdříve o elektronických cigaretách něco přečtěte.

Výhody elektronických cigaret oproti klasickému cigáru

Když si dáte „velblouda“, tak se do vašeho těla společně s kouřem dostává dehet, oxid uhelnatý a další škodliviny, které se vám usazují v plicích. Nehledě na pasivní kouření, kterým otravujete své okolí a od kterého vás zapáchá oblečení.

Elektronickou cigaretu můžete kouřit téměř kdekoliv, protože vydechovaný kouř není cítit, ale přesto si je nesmíte dopřávat na veřejných prostranstvích a místech, kde je podle zákona zakázáno klasické kouření. Jak již bylo řečeno, elektronická cigareta se sice kouří, jako ta obyčejná, ale přitom obsahuje méně jedovatých látek pro vaše tělo, takže si s ní v rámci mezí trochu šetříte zdraví.

A šetříte také svoji peněženku, protože náplně do elektronické cigarety a samotné toto udělátko vás ročně vyjde mnohem levněji, než kupování klasických neelektronických cigaret. A to za cenu, že vaše kuřácké pauzičky u kafíčka budou zachovány. Ve složení elektronických cigaret najdete mimo jiné obsažený nikotin, díky kterému vaše tělo nebude pociťovat abstinenční příznaky.

Dopřát si ho můžete ve sníženém množství a postupně si tak odvykat.

Elektronické cigarety škodí

Nevýhodou elektronické cigarety je, že s ní nemůžete cestovat. Alespoň do některých zemí ne, protože určité státy, jako je například Austrálie nebo Finsko e-cigarety kontrolují nebo vůbec nepovolují.

Nikde totiž nebyl proveden dokonalý a přesný výzkum, který by dokazoval, že elektronické cigarety jsou zdraví naprosto neškodlivé a „zdravé“.

Naopak. Výzkumy a studie, které byly zatím provedeny, ukazují, že elektronické cigarety obsahují určité škodliviny, které do svého těla vpravuje. I když je pravda, že lepším způsobem, než klasickou cigaretou, která těchto dodatkových látek huntujících vaše zdraví má několikanásobně víc.

Hlavně se v nich stále nachází nikotin, který způsobuje závislost. Pokud jste tedy nekuřák s kamarády kuřáky, zapomeňte na to, že byste si s nimi chodil „zapálit“ elektronickou cigaretu. Sice jsou dostupné i náplně bez nikotinu, ale jejich naprostá nezávadnost ještě nebyla úplně prokázána, takže to moc neriskujte a pokud se vám povedlo odnaučit kouřit, nedoplňujte svou chuť na cigaretu tou elektronickou.

Jak eliminovat škodlivost elektronických cigaret?

To je dobrá otázka. A odpověď na ni byste měli hledat ve své peněžence a dobrých internetových stránkách věnovaných elektronickým cigaretám nebo trafikách s ověřenými prodejci.

Pokud se totiž chcete opravdu zbavit svého zlozvyku nebo alespoň chránit svoje zdraví a zdraví vašeho okolí, neměli byste být krkouni a na elektronické cigaretě škudlit. Kupte si model, který sice představuje větší investici, ale která se vám několikanásobně vrátí ve vašem zdraví. Levné elektronické cigarety i jejich náplně jsou totiž dobrým lákadlem pro kuřáky, kteří se snaží skončit, ale rozhodně to není to pravé ořechové. Koupí nekvalitní elektronické cigarety se vystavujete látkám, které jsou možná horší než v klasické cigaretě.