Odvykání kouření

A dost. Cigarety letí do koše, ale ruku na srdce, po kolikáté jste se už rozhodli tuto tryznu podstoupit? Když si chcete odvyknout kouření, nejedná se o krátkodobou záležitost, ale dlouhou cestu, která nemá konec. Nejdříve byste se na ni měli připravit psychicky, najít si dostatečný důvod a motivaci, která vás zvládne udržet na správné cestě.

Představte si to něco jako svého osobního patrona, přičemž kouření jsou mozkomorové z Harry Pottera, které zaženete jenom šťastnou vzpomínkou, v tomto případě hnací silou zvanou motivace. Pokud jste opravdu rozhodnutí odvyknout si kouřit, máte několik možností, jak to udělat.

Myslíte si, že máte dostatečnou sílu a jste schopni prostě ze dne na den skončit? Pak vězte, že takové hokusy pokusy končí úspěšně ale jenom ve třech procentech případů. Mnohem lepší je se nespoléhat jenom na svou vůli a buď se rovnou svěřit do rukou odborníka, nebo alespoň svou očistu doplnit nikotinovými náhražkami, jako jsou elektronické cigarety, žvýkačky nebo náplasti.

Chce to celkovou změnu

Uvědomte si, kdy kouříte. Během snídaně, v práci, při přestávkách, doma na zahradě, v kuchyni. A teď si tyto pětiminutové „pauzičky“ sečtěte dohromady a dostanete spoustu času, který budete muset něčím vyplnit. Hlavně zezačátku budete mít pocit, že tyto cigaretové dýchánky musíte něčím nahradit, a jako skvělá alternativa se bude jevit jídlo.

Je to jeden z abstinenčních příznaků, kterým se ale určitě nenechte převálcovat. Když chcete odvykat kouření, je sice fajn změnit svůj jídelníček, doplnit ho spoustou vitamínů a pít hodně vody, ale nic by se nemělo zase přehánět. Akorát byste šli z jedné závislosti do druhé, což byste si nepomohli. Zdravé je také očistit si plíce a trochu se hýbat – chodit na procházky třeba se psem. Především ale nezapomínejte svoji motivaci a nenechte se zlákat ani k „jedné malé cigaretce“.

Nikdy by totiž nezůstalo jenom u jedné a vy byste stejně jako figurka v Člověče, nezlob se skončil zase na začátku.