Pasivní kouření

Ze sekáče nemusíte mít jenom stylovou bundu nebo kalhoty, ale bohužel také třeba i rakovinu. Řeč je tu samozřejmě o druhotném kouření či „kouření z druhé ruky“, jak zní překlad názvu pro pasivní kouření, se kterým se můžete setkat v podstatě kdekoliv na ulici, v práci, ve škole, v restauraci, …

Pasivní kouření je v posledních letech velmi probírané téma a to nejen v České republice, ale všude ve světě. U nás se odhaduje počet kuřáku na přibližně 2,3 milionu lidí, což už je dost velký počet osob, které vám mohou foukat kouř do plic. O to v podstatě při pasivním kouření jde, znamená to, že se nacházíte v místě, kde někdo kouří a vy následně kouř dýcháte, ale sami přitom nekouříte. Nemusíte ani sami kouřit na to, abyste onemocněli astmatem, rakovinou nebo měli nějaké chronické zdravotní potíže. Nadýchat se kouře od kuřáka prostě není jen tak, nemyslete si, že vám pomůže si jenom dojít na čerstvý vzduch, protože zplodiny, které jste vdechli, už se vám usazují na plicích. A ty pak mohou dělat potíže. Těmto usazeninám se potom říká „kouření z třetí ruky“.

A bude hůř

Jakoby nestačilo, že musíte dýchat cigaretový kouř, on je totiž ještě mnohem nebezpečnější, než kouř, který dýchá samotný kuřák!

Na vdechování kouře, tedy na pasivní kouření každý rok zemře přibližně 3 000 lidí v Čechách. To už je dost velké číslo na to, aby to někoho zajímalo, a proto se neustále řeší kouření ve veřejných prostorách. Kuřáci si se svou závislostí musí zalézt do vyhrazených míst, nemohou kouřit ve většině zaměstnání, pouze v určených budkách, vznikají restaurace, kde jsou oddělené místnosti pro kuřáky a nekuřáky. Ne každý ale má to štěstí a pracuje v nezakouřeném prostředí nebo v místě, kde je kouření zakázané, proto pokud patříte k těmto nešťastníkům, určitě choďte na pravidelné lékařské prohlídky, které by případné onemocnění podchytily včas.