Abstinenční příznaky nikotinu

I když je chvályhodné, že jste se právě rozhodli přestat kouřit a ušetřit tak zdraví nejen sobě, ale také svému okolí, ale připravte se na psychický teror spojený s abstinenčními příznaky.

Vaše tělo už si totiž vytvořilo návyk na nikotinu, kterého se bude jenom těžko zbavovat. Sice to neznamená, že se budete válet po zemi v křečích, ale rozhodně to nebude lehká cesta. Tato očista neproběhne ze dne na den, takže se na to psychicky připravte a najděte si pevnou motivaci, proč vlastně chcete přestat kouřit. Do té zatněte drápy a rozhodně se jí nepouštějte.

Přitom nehraje roli, jestli jste kouřili dvacet let nebo jste začali před půl rokem, protože každému tělo na absenci cigarety po návyku reaguje individuálně. Zatímco pro jednoho to bude lážo plážo, druhý bude každý den bojovat s chutí jednu si zapálit. Nemusíte v tom být ale sami, abstinenční příznaky vám pomůžou zmírnit projevy například nikotinové náplasti, žvýkačky, elektronické cigarety a dýmky.

Tři týdny peklo

Když vysadíte pravidelného čouda ke kafíčku, dostaví se abstinenční příznaky, které obvykle trvají mezi třemi týdny až třemi měsíci, přičemž nejhorší jsou práce ony první tři týdny.

Během nich budete bojovat s démony, jako je

  • bolest hlavy,
  • podrážděnost,
  • závratě,
  • nespavost,
  • úzkost,
  • deprese,
  • neschopnost se soustředit.

Zároveň se připravte na to, že kromě toho, že budete muset krotit svou chuť na cigaretu stejně jako vzteklého býka, budete mít chuť svou závislost nahradit jinou. Nejčastěji to bývá jídlo, kterým si lidé vynahrazují cigaretu, takže pozor, abyste padesát cigaret denně nenahradili padesáti hamburgery.

Držte se a bojujte statečně

Určitě se ale nepřeceňujte a neukončujte svou „léčbu“ dřív. Největší pokušení a riziko návratu ke kouření vás může přepadnout v podstatě kdykoliv během oněch tří měsíců. Proto, i když jste „v pohodě“, pokračujte v léčení své závislosti.