Plíce kuřáka

Kuřáci si rizikovost svého zlozvyku vůbec nepřipouští. Schody do pátého patra vyběhnou, autobus stihnou doběhnout v pohodě, tak proč by měli mít něco s plícemi? Je sice fakt, že kouření má na každé tělo jiný vliv, někdo může být dokonce v lepší formě, než nekuřák, ale tak jako tak jsou jeho plíce zanešené a znečištěné škodlivými látkami z cigaretového kouře. Především se jedná o dehet, který se jako lepidlo přilepí v plicích a dýchacích cestách a není jednoduché se ho zbavit. Vlastně popravdě už se ho nezbavíte nikdy, protože tohle klíště ve vás zůstane až do smrti.

Říká se, že tělo poznamená už jenom jedna jediná vykouřená cigareta – dokážete si tedy představit, jak zhuntované musí být plíce kuřáka po několika letech kouření? Bohužel dehtem to nekončí, protože taková cigareta kromě toho obsahuje asi dalších 4 000 škodlivých látek, které se vám ukládají v těle a na mušku si berou nejenom zmíněné plíce, ale také ledviny, cévy, kosti a mozek.

Jaké nemoci vás čekají?

Pokud jste aktivní kuřák, potom se můžete začít psychicky připravovat na některé plicní nemoci, které napadají velké procento vášnivých kuřáků. Nepřítelem číslo jedna je určitě rakovina plic. Tyto nádorové mršky se projevují nenápadně a plíživě, takže se na ně bohužel přijde teprve tehdy, když už je pozdě.

Pro představu je skoro 60% nádorů nalezeno pozdě, takže se jejich „majitel“ nezvládne vyléčit. Předtím, než se do vás ale zakousne rakovina, je velmi pravděpodobné, že budete trpět dušností v důsledku zúžení dýchacích cest. Dýchací „trubka“ se vám prostě ucpe a dýchání bude mnohem těžší, navíc často doprovázené silným kašlem a vykašláváním hlenu. Plíce kuřáka a jeho dýchací cesty totiž mohou obsahovat různé záněty, díky kterým se přebytečný hlen nebude odvádět pryč. Jeho vykašlávání patří do chronické obstrukční plicní nemoci. Vzduch se vám bude obtížnější dostávat dovnitř i ven.

I když většina kuřáků nesnese pohled na zaneřáděné kuřácké plíce, které mají sami v sobě, určitě se na jedno z takových videí podívejte – to pro vás bude silná motivace.

Očista kuřáckých plic

Jak již bylo řečeno, dehet a škodliviny, které se vám v plicích usadily už jenom tak ven nedostanete. Přesto se ale ihned potom, co přestanete kouřit, snižuje riziko infarktu a volněji se vám bude dýchat. Očistu plic ale můžete provádět pravidelným pohybem na čerstvém vzduchu, který můžete lokat do únavy.

Vhodná jsou také dechová cvičení, túry, kde se zadýcháte a zapotíte, používání dechových hudebních nástrojů. Na očištění je dobré inhalovat také různé roztoky, například z bylinek nebo soli. Takových „zdravých“ výparů se lze nadýchat i třeba v sauně, pokud se vám nechce vyvařovat hrnec. Zkuste se také zapotit a najíst výživným jídlem, protože vyvážený životní styl může alespoň částečně napravit důsledky vašeho kouření.