Kafíčko a cigáro – to jsou věci, které pro někoho neodmyslitelně patří k sobě. Proto, když se je rozhodnete rozdělit, pocítíte odpor, s jakým se budou bránit. Přestat kouřit jednoduše není jenom tak, obzvlášť, když první, na co ráno myslíte, je cigaretka na balkóně. Na internetu sice najdete sto a jeden návod na to, jak přestat kouřit, jak s tím seknout ze dne na den, jak se stát nekuřákem. Jenomže pravdou zůstává, že i když jsou všechny ty články za palec nahoru, všechna opravdová práce zůstane na vás.
To vy budete muset překonávat chuť na cigaretu, to vy se budete muset bránit, když vám ostatní budou říkat, ať s nimi jdete, to vy budete pociťovat abstinenční příznaky. A na to byste se měli psychicky určitě připravit. Říkáte si, proč byste ale takové martyrium měli vlastně podstupovat, když je vám takhle přeci docela dobře? Vždycky budete jenom vyléčeným kuřákem, ale rozhodně na sobě pocítíte změny k lepšímu. A lepší situace bude také ve vaší peněžence. Tím si můžete být jisti.
Škodlivost kouření a výhody nekouření
Mezi nejčastější a neomílanější riziko kouření patří rozhodně rakovina. Nejčastější sice bývá rakovina plic, ale také vás může postihnout rakovina úst, ledvin, konečníku, střev, děložního čípku nebo močového měchýře. Tato pestrá paleta onemocnění je doplněná nejrůznějšími problémy se srdcem – infarkty, srdečními příhodami a dalšími.
Kromě toho díky kouření také výrazně zestárnete, protože kouření není nic dobrého pro pokožku. Mezi výhodami nekouření, mezi které rozhodně patří vysoké snížení rizika rozvinutí těchto nemocí, najdete spoustu času a peněz, se kterými můžete nakládat podle sebe. Když nebudete kouřit, jednak nebudete ohrožovat pasivním kouřením nikoho ve svém okolí, zároveň vám také nebude cítit oblečení. Ve vaší peněžence najednou budou přebývat peníze a čas, který jste věnovali kouření o samotě venku, nyní můžete plně věnovat své rodině nebo koníčkům.
Abstinenční příznaky
V podstatě nezáleží na tom, jestli kouříte celý život, nebo si dáte dvě tři cigára za den. Tak jako tak se po skončení s kouřením budete muset potýkat s abstinenčními příznaky, které rozhodně nejsou procházkou růžovým sadem.
Připravit se můžete na
- velké bolesti hlavy,
- závratě,
- nespavost,
- pocity úzkosti,
- pokles krevního tlaku,
- velkou únavu,
- náladovost,
- deprese a další.
Samozřejmostí je šílená chuť si zapálit, se kterou se budete potýkat neustále. S tím souvisí také snížená soustředěnost, protože jediné, na co budete myslet, je další cigareta.
Jiný nešvar…
Odvykající kuřáci mají velmi často nutkání kouření něčím nahrazovat, a tak si najdou jinou závislost. Obvykle se jedná o jídlo, proto lidé, kteří přestávají kouřit, velmi ztloustnou.
Zkuste své hody eliminovat, abyste zanedlouho nemuseli řešit odtučňování. Základem rozhodnutí přestat kouřit, by měla být opravdu silná motivace, která by vám podobné projevy návyku na nikotinu alespoň trochu zpříjemnila. S motivací vám může pomoci především vaše rodina a blízcí. A v žádném případě není ostudu si na to přizvat pomocníky, kteří vám pomohou abstinenční příznaky snížit na únosnou hodnotu. Ačkoliv je budete stejně pociťovat, nemusí to být tak hrozné.
Jak dlouho se takle budu cítit?
Abstinenční příznaky obvykle trvají od tří týdnů do tří měsíců, přičemž prvních zhruba 20 dní bude opravdu těžkých. V žádném případě se ale nevzdávejte a podržte si svou motivaci až do doby, než dojdete do cíle. Za svoje úspěchy se také můžete odměňovat drobnými dárky.
Nebuďte na to sami
Netrestejte se, a pokud chcete s kouřením nadobro přestat, nebojte se požádat o radu odborníka. Je sice hezké, že to chcete zvládnout sami, ale většina takových pokusů končí opět na benzínce, kde si budete ve dvě ráno kupovat novou krabičku, kterou dáte na počkání.
Aby to mělo účinek a správný efekt, poraďte se se svým lékařem nebo odborníkem přes kouření, který vám pomůže dostat se z nejhoršího. Berte to tak, že stejně všechno bude na vás, tohle je jenom metoda, jak ta muka s přestáním snížit. A pokud se stydíte nebo to opravdu chcete zvládnout sami, pomozte si svépomocí a místo cigaret si kupte například nikotinové náplasti, k prodeji jsou i různé léky jako je například Champix.
Mezi velké boom patří v dnešní době i elektronické cigarety a elektronické doutníky, které vám budou i nahrazovat pravidelné kuřácké pauzy, jejich výhodou je, že je ale můžete praktikovat i ve společnosti svých blízkých, jelikož kouř nesmrdí ani nehrozí riziko pasivního kouření.
Pročistěte si také plíce
Jakmile se rozhodnete přestat kouřit, neznamená to, že jste čistí. Látky, které jste během té doby nadýchali, jsou pořád ve vás. V podstatě se dá říct, že nikdy nebudete úplně nekuřáci, už navždy budete jenom vyléčení kuřáci, přičemž na důsledky svého zlozvyku můžete dojet i po mnoha letech.
Co ovšem při přestávání pomáhá, je očista plic, abyste z nich alespoň trochu dostali ty škodliviny, které se vám tam usadily. Bohužel si nemůžete pozvat Macha a Šebestovou, aby vám plíce vyprali jako Kropáčkovi jazyk a mandle, takže se do toho budete muset pustit sami. Prvním krokem je zhluboka dýchat na čerstvém vzduchu v přírodě a provádět nejrůznější dechová cvičení. Návody na ně najdete na internetu. Také byste ze sebe měli vydat nějakou energii, abyste se zapotili a byli nuceni dýchat, takže si udělejte například vycházku někam do lesa nebo vyrazte na túru.
Doma si potom můžete připravit vodu s bylinkami nebo rozpuštěnou solí a takový roztok s ručníkem přes hlavu inhalovat.
Postupně tak svoje plíce zbavíte škodlivých látek, které jste do sebe kouřením cigaret dostali.
Nezapomínejte ani na zdravou a vyváženou stravu, která vám ve vaší snaze hodně pomůže.