Říká se, že těhotenství je nejkrásnějším obdobím v životě ženy. Až na to, že máte oteklé kotníky, jste neustále unavená, připadáte si jako velryba, dítě vám tlačí na močový měchýř, bolí vás záda a trpíte náladami a chutěmi. Kdo by si v takovém stavu nechtěl dát chvíli pauzu a v klidu si vykouřit jednu nebo dvě cigarety? Vlastně jenom blázen a hazardér.
Kouření v těhotenství má samozřejmě neblahý vliv jak na matku, tak na její nenarozené dítě, kterému může dokonce způsobit velké zdravotní potíže. Matka, která je schopná si zapálit i během těhotenství je nezodpovědná a sobecká. Může se sice bránit, že kouří celý život a neví, jak přestat, ale v tom případě, by naopak měla být ráda, že se jí vůbec povedlo otěhotnět, jelikož jedním z vedlejších účinků kouření je také snížená plodnost spojená s velkými komplikacemi během početí.
Těhotenství by mělo být dar a ne nepříjemnost, která vám brání v kouření, myslete na své zdraví i zdraví svého dítěte, přeci jen silnější motivace, než je mateřské pouto, není. A přesto v těhotenství přestává kouřit přibližně jen 20% žen.
Co můžete svému dítěte způsobit?
Těhotné ženy mohou svému dítěte opravdu velmi ublížit, doslova hazardují s jeho životem. A to i v případě, že jsou vystaveny jen pasivnímu kouření, tedy například kouření partnera. Ženy, které během svého těhotenství aktivně kouří, se vystavují riziku samovolného potratu a prenatálnímu úmrtí dítěte či jiným problémům v těhotenství, jako je například komplikovaný porodzpůsobený nesprávnou polohou dítěte v děloze.
Hlavní problém ale představuje to, co cigaretový kouř může způsobit jejich dítěti. Jedná se například o
- perinatální poruchy,
- nízkou porodní váhu, která představuje pro start do života velký problém,
- poruchu růstu,
- mentální poškození,
- výkyvy krevního tlaku a
- astmatické potíže.
Matka svému budoucímu dítěti kouřením silně škodí, ale významně se na tom může podílet také partner, který kouří. Jeho spermie jsou totiž zmutované a díky tomu u dítěte může docházet ke vzniku nádorů. Na tento aspekt má dokonce kouření otce větší vliv než kouření matky.
Vklad do dětského života
Pokud se dítě narodí kuřačce zdravé nebo alespoň relativně zdravé, neznamená to, že je vyhráno. Spousta věcí se může projevit později, nebo pokud se matka ke kouření po porodu zase vrátí, vystavuje svého potomka pasivnímu kouření, které mu rovněž neprospívá. Děti kuřáků potom často trpí dýchacími obtížemi a obvyklé je také astma.
Kromě toho jsou v dětství méně imunní vůči škodlivinám v kouři, protože ještě nemají úplně vyvinutou imunitu. To může vést také ke vzniku zánětu středního ucha, který se objevuje často v souvislosti s dýchacími potížemi. Dítě, které se narodilo matce, jež v těhotenství kouřila, může mít také problémy s chováním a svými projevy. Kouření totiž mělo během jeho vývoje v děloze vliv také na jeho kognitivní a další funkce, takže dítě potom může být hyperaktivní, hůře se bude soustředit, špatně na tom bude také se svými jazykovými schopnostmi a patrné to bude také v jeho chování, které nebude vždycky ukázkové.
Syndrom náhlého úmrtí kojence
Syndrom náhlého úmrtí kojence je v podstatě neočekávaná smrt dítěte, která může nastat v období od jednoho měsíce do jednoho roku života dítěte. Matky kuřačky, které před svým dítětem kouří, zvyšují riziko takové smrti svého dítěte 2,5 – 3,5 krát.Pokud matka kouří během těhotenství riziko je vyšší 1,6 – 4,4 krát.
Ačkoliv k náhlému úmrtí dítěte může dojít kdykoliv, matky kuřačky nacházejí svá děťátka v postýlce bez známek života mnohem častěji. Díky kouření totiž není jeho organismus tak připravený na to, když dojde k výpadku jeho dýchání a přestane se okysličovat mozek. Zdravé dítě na to má nervové buňky, které tento deficit zase rychle napraví, ale pokud je jejich počet vlivem kouření matky menší, nemusí na to tělo vlastně vůbec zareagovat.
Další informace o kouření v těhotenství můžete najít zde:
http://www.kurakova-plice.cz/ , v článku iDnes nebo například v různých diskusích